Blogy, články

" To sa nehanbíte hodiť mi Vaše dieťa na sudcovský stôl, ako kus mäsa o ktorom mám rozhodnúť? Ja Vaše dieťa nepoznám, nikdy mi na ňom nebude záležať tak ako Vám a mám o ňom rozhodovať? "

Jűrgen Rudolph, nemecký emeritný sudca

O občianskom združení Cochemská prax.sk sa dozvedeli aj v ahojmama a 2.2.2019 zverejnili rozhovor s predsedníčkou Miroslavou Kristínovou.

 

Nie súd, ale sami rodičia majú rozhodnúť, čo bude po rozchode s deťmi. Pomôže im v tom Cochemská prax

Gabriela Bachárová, 2. februára 2019 o 21:30

Vždy je lepšie, ak sa na starostlivosti o deti po rozvode či rozchode dohodnú sami rodičia, ako to nechať na sudcovi. Túto myšlienku sa na Slovensku snaží zaviesť takzvaná Cochemská prax. „Najväčšou výhodou oproti direktívnemu a zároveň veľmi dlhému rozhodovaniu súdov je, že rodičia svojou dohodou preukážu svoju rodičovskú zodpovednosť voči deťom a zároveň sa oni sami rozhodnú, ako to chcú,“ hovorí PhDr. Miroslava Kristinová Wieckowska, predsedníčka občianskeho združenia Cochemská prax.sk.

PhDr. Miroslava Kristinová Wieckowska z občianskeho združenia Cochemská prax.sk.

Foto: archív Miroslavy Kristinovej Wieckowskej
 
Čo je Cochemská prax?
Cochemská prax je systém intenzívnej koordinovanej spolupráce odborníkov, ktorí sú zainteresovaní na riešení rozvodových či rozchodových sporov vznikajúcich v súvislosti so starostlivosťou o dieťa. Ide o súd, právnych zástupcov, mediátorov, oddelenia sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately, psychológov a v prípade potreby aj súdnych znalcov.

Ich pozície sú rovnocenné a konajú s cieľom dosiahnuť najlepšie riešenie pre dieťa, zachovať mu oboch rodičov a pomôcť rodičom minimalizovať negatívny dopad rozvodu či rozchodu na dieťa. Pomáhajú rodičom vnímať perspektívu dieťaťa a vedú ich k tomu, že obaja rodičia majú spoločnú povinnosť vyriešiť vzniknutú situáciu, pretože sú zodpovední za rozpad rodiny a zároveň obaja rodičia majú doživotnú zodpovednosť za dieťa. Cieľom je, pomôcť rodičom nájsť ich vlastné spoločné riešenie.
 
Na akých princípoch Cochemská prax konkrétne funguje?
Základom fungovania sú štyri princípy. Po prvé, rozhodnutie a zodpovednosť patrí do rúk rodičov. Tak, ako sú rodičia zodpovední za privedenie dieťaťa na svet, sú zodpovední aj za jeho život. Pri rodičovskom konflikte dieťa nenesie žiadnu zodpovednosť a nemusí strácať rodinné väzby preto, že rodičia sa rozvádzajú alebo rozchádzajú. Druhý princíp som už spomínala: všetky profesie sú si rovné – príspevky jednotlivých profesií k riešeniu rodičovského konfliktu sú rovnocenné. Ich postup, rovnako ako vstup do riešenia, je potrebné zosúladiť, a tým zabezpečiť prínos tej profesie, ktorá je v danom okamihu najpotrebnejšia. Je nevyhnutná ich vzájomná komunikácia, výmena informácií s rovnakým cieľom, zachovať dieťaťu oboch rodičov.

Po tretie, rešpekt, komunikácia, orientácia na budúcnosť a perspektívu dieťaťa sú základnými predpokladmi v prístupe k rodičom ako aj pri vzájomnej spolupráci odborníkov. Štvrtým princípom je koordinovaný intenzívny postup. Koordinovaný postup znamená, že do rodičovského sporu vstupuje vždy tá profesia, ktorá je v danej fáze rodičovského konfliktu prínosná. Intenzívny postup znamená, že sa koná ihneď, termíny sú stanovované v rámci dní, pretože ide o záležitosti dieťaťa a tie majú najvyššiu prioritu.